kantor legionowo

Waluta ( mhd . werunge dla „gwarancji”) jest w szerszym sensie konstytucją i porządkiem całego systemu monetarnego państwa [ 1 ] , co szczególnie wpływa na definicję systemu monet i banknotów w obszarze walutowym . Obszar walutowy to zakres waluty jako środka płatniczego . Umożliwia przekazanie towarów i usług bez dostarczania czegokolwiek w zamian w postaci innych towarów i usług.
Banknoty z różnych krajów
Młodzi ludzie handlują papierosami na czarnym rynku, RFN 1948 kantor legionowo

Rodzaj pieniądza uznawany przez państwo (prawny środek płatniczy kraju) [2] jest również określany jako waluta lub jednostka waluty . W tym przypadku waluta jest wtedy podformą pieniądza. Większość walut jest przedmiotem obrotu na międzynarodowych rynkach walutowych . Otrzymana cena nazywana jest kursem wymiany . Prawie wszystkie popularne waluty są teraz oparte na systemie dziesiętnym , tj. istnieje jednostka główna i podjednostka, przy czym podjednostka reprezentuje ułamek dziesiętny (zwykle jedną setną) wartości jednostki głównej ( waluta dziesiętna ). W kręgach zawodowych podjednostka nazywana jest również sub-walutą.

W poszczególnych państwach kontrolę nad walutą lub polityką pieniężną sprawuje minister finansów lub państwowy bank centralny . Banki centralne mają duży stopień autonomii w prawie wszystkich krajach zachodnich , co oznacza, że ​​rząd nie może w ogóle lub tylko w bardzo małym stopniu lub pośrednio wpływać na bank centralny. kantor legionowo

Jeśli walutą można handlować i wymieniać na całym świecie, mówi się, że jest wymienialna . Jeśli waluta jest zabezpieczona złotem i/lub srebrem, a banknoty można w dowolnym momencie wymienić na odpowiedni metal, w tym kontekście podaje się również wymienialność.

Obecnie na świecie istnieje ponad 160 oficjalnych walut , ale tylko dolar amerykański i coraz częściej euro [3] są uważane za główne waluty międzynarodowe . Istnieją również waluty komplementarne , które są akceptowane tylko regionalnie jako środek wymiany obok oficjalnych pieniędzy.

Jeśli waluta straciła duże zaufanie w społeczeństwie, często powstają waluty zastępcze , takie jak papierosy (np. waluta papierosowa w Niemczech po II wojnie światowej ), które następnie służą jako środek płatniczy i wymienialny. Tak zwane pieniądze awaryjne służą również jako substytut oficjalnej waluty w czasach kryzysu. Waluty z innych krajów są często używane jako waluta zastępcza. Dobrze znanym przykładem jest używanie znaku „ Westmark ” w NRD obok znaku DDR . W szczególności tak zwane „niebieskie kafelki” (100 DM) były popularnym środkiem wymiany na czarnym rynku.