Wiary rowerowe i przystankowe

Gmina Brwinów chętnie sięga po nowe rozwiązania w dziedzinie ekologii. Nowe wiaty przystankowe w czterech punktach miasta mają zielone dachy, są obsadzone zielenią, zatrzymują wodę deszczową i są oświetlane energią produkowaną w stacjach solarnych.

Pasażerowie mogą już korzystać z wiat zbudowanych w ramach projektu „Zielone przystanki ekologiczną wizytówką gminy Brwinów”. Pełny efekt estetyczny będzie można zobaczyć w przyszłym roku, gdy zakwitną powojniki i narcyzy posadzone w donicach tworzących zielone ściany przystanków, natomiast rozchodniki pokrywające dach oraz pnący się po stalowych linkach bluszcz są roślinami zimozielonymi, zachowującymi zielone liście także jesienią i zimą. Dzięki tym nasadzeniom wiaty będą w upalne dni pełnić funkcję „zielonych wysp”, które pochłaniają pyły, retencjonują wodę i zmieniają punktowo mikroklimat przy chodnikach pokrytych kostką betonową i jezdniach z nagrzewającą się nawierzchnią asfaltową. Energię elektryczną do oświetlenia przystanków zapewnią stacje solarne. Pasażerowie oczekujący na autobus mogą też skorzystać z możliwości ładowania smartfonów lub innych urządzeń przez łącze USB.

Dwie z czterech modelowych wiat przystankowych powstały przy szkołach podstawowych w Brwinowie. Będą z nich korzystać przede wszystkim uczniowie dojeżdżający na zajęcia. Kolejne zielone przystanki zlokalizowane są przy ulicy Pszczelińskiej, która jest drogą o bardzo dużym natężeniu ruchu – przy budynku poczty oraz w rejonie skrzyżowania z obwodnicą (DW nr 719).

Koszt budowy czterech przystanków wyniósł 198.862,00 zł. Wykonawcą wyłonionym w przetargu była spółka FFP Enviro z Warszawy.

Zadanie „Zielone przystanki ekologiczną wizytówką gminy Brwinów” zostało zrealizowane przy pomocy środków z budżetu Województwa Mazowieckiego w ramach „Mazowieckiego Instrumentu Wsparcia Ochrony Powietrza MAZOWSZE 2020”.  Wysokość dofinansowania wynosi 50% kosztów kwalifikowalnych.

TopGroup

dział: Top Architektura – producent architektury miejskiej

Niemysłowice 154 48-200 Prudnik
(magazyn Wrocław)tel. +48 77 546 21 08fax +48 77 546 21 01mobile +48 600 523 533

email: biuro@toparchitektura.pl

Wiaty przystankowe

Wiaty rowerowe

Wiaty palarnie